تحقیق درباره تفسير سوره قدر |جی آر

تحقیق درباره تفسير سوره قدر

دسته بندی این مطلب: علوم انسانی
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق درباره تفسير سوره قدر می باشد.

این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در 16 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.

لینک دانلود پایین صفحه

تفسير:

خداوند ارواح را به هنگام مرگ و خواب مي گيرد

بعد از ذكر دلائل توحيد و بيان سرگذشت مشركان و موحدان، در نخستين آيه مورد بحث اين حقيقت را توضيح مي دهد كه پذيرش و عدم پذيرش شما سود و زيانش متوجه خودتان است، و اگر پيامبر (ص) در اين زمينه اصرار مي ورزد نه بخاطر نفعي است كه عائد او شود، بلكه صرفاً انجام وظيفه الهي است، مي فرمايد:

«ما اين كتاب آسماني را به حق براي مردم بر تو نازل كرديم» (انا انزلنا عليك الكتاب للناس بالحق) (1).

«هر كس هدايت را پذيرا شود به نفع خود او ست، و هركس گمراهي را بر گزيند تنها به زيان خود او تمام مي شود» (فمن اهتدي فلنفسه و من ضل فانمايضل عليها).

و در هر حال «تو مأمور نيستي كه حق را در قلوب آنه به اجبار داخل كني» وظيفه تو تنها ابلاغ و انذار است (و ما انت عليهم بوكيل)

اين سخن كه هر كس راه حق را پيش گيرد سودش عائد خود او مي شود، و هركس در بيراهه گام نهد زيانش دامن خود او را مي گيرد، كراراً در آيات قرآن آمده است، و تأكيدي است بر اين واقعيت كه نه خدا نيازي به ايمان بندگان و وحشتي از كفر آنها دارد و نه پيامبر او، او اين برنامه را تنظيم نكرده تا سودي كند «بلكه تا بر بندگانش جودي كند».

تعبير «و ما انت عليهم بوكيل» (با توجه به اينكه وكيل در اينجا به معني كسي است كه موظف بر ايمان آوردن گمراهان باشد) كراراً در آيات قرآن با همين عبارت و يا شبيه به آن تكرار شده، و بيانگر اين حقيقت است كه پيغمبر اكرم (ص) مسئول ايمان مردم نيست، اصولا ايمان از طريق اجبار به دست نمي آيد، و تنها موظف است كه در ابلاغ فرمان الهي به مردم لحظه اي كوتاهي و سستي نكند خواه پذيرا شوند يا رويگردان؟

***

سپس براي اينكه روشن سازد همه چيز انسانها و از جمله حيات و مرگشان به دست خدا است مي گويد: «خداوند ارواح را به هنگام مرگ قبض مي كند» (الله يتوفي الا نفس حين موتها).

«وارواحي را كه نمرده اند نيز به هنگام خواب مي گيرد (و التي تمت ؟ في منامها).

و به اين ترتيب «خواب» برادر «مرگ» است و شكل ضعيفي از آن چرا كه رابطه روح با جسم به هنگام خواب به حداقل مي رسد وبسياري از پيوندهاي اين دو قطع مي شود.

بعد مي افزايد: «ارواح كساني را كه فرمان مرگ آنها را صادر كرده نگه مي دارد» (به گونه اي كه هرگز از خواب بيدار نمي شوند) و ارواح ديگري را كه فرمان ادامه حياتشان داده به بدنهايشان باز مي گرداند تا سر آمد معيني» (فيمسك التي قضي عليها الموت و يرسل الخري الي مسمي).


  • پاورپوینت تفسير سوره مبارکه حج

  • دانلود در 73 اسلاید با فرمت pptx مشخصات فایل تعداد صفحات73حجم222/860 کیلوبایت فرمت فایل اصلیpptx توضیحات کامل دانلود جهت رشته مدیریت در قالب 73 اسلاید و با فرمت

  • پاورپوینت تفسير سوره مبارکه حضرت هود

  • توضیحات: دانلود پاورپوینت با موضوع تفسير سوره مبارکه حضرت هود، در قالب ppt و در 161 اسلاید، قابل ویرایش. بخشی از متن پاورپوینت: مشخصات سوره › ترتيب نزول › ترتيب

  • تحقیق درباره مساله قضا و قدر

  • این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در 11 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده

  • پاورپوینت درباره سوره تبت همراه با ترتیل و معرفی سوره

  • پاورپوینت درباره سوره تبت همراه با ترتیل و معرفی سوره,پاورپوینت سوره تبت همراه با ترتیل و معرفی سوره,پاورپوینت ترتیل سوره تبت , پاورپوینت حفظ قرآن , سوره تبت پاورپوینت , پاورپوینت آموزش برای کودکان, پاورپوینت آموزشی سوره تبت , پاورپوینت داستان سوره تبت ,پاورپوینت قرآنی

  • تحقیق مساله قضا و قدر

  • تحقیق مساله قضا و قدر,مقاله مساله قضا و قدر,دانلود مساله قضا و قدر,پاورپوینت مساله قضا و قدر,پروژه مساله قضا و قدر,پژوهش مساله قضا و قدر